„Bunt Młodych”

Społeczności I LO w Sławnie, a szczególnie miłośnikom historii polecamy wysłuchanie znakomitej audycji Polskiego Radia Koszalin pt. „Bunt Młodych”. Pracownicy naukowi IPN opowiadają o tajnych organizacjach młodzieżowych, które działały na Pomorzu Zachodnim w pierwszych powojennych latach.

To ważna część historii także naszej szkoły, w której w latach 1948-1949 działała Polska Organizacja Wojskowa, nielegalna organizacji zrzeszająca młodzież, która nie godziła się z powojenną polską rzeczywistością.

Współzałożycielem organizacji był Czesław Hajduk (na zdjęciu z pocztem sztandarowym I LO w Sławnie), którego wielokrotnie gościliśmy w naszej szkole, a jego publikacje dostępne są w szkolnej bibliotece. W audycji opowiada o działalności POW w Powiecie Sławieńskim, a także o konsekwencjach ówczesnych wyborów i najważniejsze – o tym, dla jakich wartości wtedy żyli i nie bali się życia ryzykować.

Posłuchajcie, naprawdę warto! Link do audycji: https://tiny.pl/wfdw8
(js)