Uczestnicy spotkania z prof. Kuik-Kalinowską

Czytanie Kaszub – Czëtanié Kaszëb

7 listopada 2022 r. na zaproszenie Miejskiej Biblioteki Publicznej klasa 3a I Liceum Ogólnokształcącego w Sławnie uczestniczyła w spotkaniu z prof. dr hab. Adelą Kuik-Kalinowską, pracownikiem naukowym Akademii Pomorskiej w Słupsku, specjalizującą się w polskiej literaturze romantycznej oraz literaturze XIX i XX wieku, poza tym pisarką, poetką, piszącą w językach polskim i kaszubskim, laureatką wielu ogólnopolskich konkursów poetyckich.

Wykład „Czytanie Kaszub – Czëtanié Kaszëb” był okazją do promocji literatury kaszubskiej, inicjacją w świat kultury, która terytorialnie powstaje bardzo blisko Sławna, a o której ciągle niewiele wiemy. Poznaliśmy historię regionu i literatury kaszubskiej, sylwetki najważniejszych twórców, usystematyzowaliśmy motywy i tematy. Ciekawa była także perspektywa feministyczna, uwzględniająca kobiece doświadczenie, sposób opisywania świata, a także poszukiwanie kobiecej obecności w tekstach literackich. Zupełnie odkrywcza okazała się dla nas teza o ponadregionalnym znaczeniu literatury kaszubskiej, w której porównanie jednego z utworów do poziomu „Procesu” Franza Kafki było czymś zupełnie oczywistym.

Serdecznie dziękujemy Pani Profesor oraz dyrektorowi MBP w Sławnie za możliwość udziału w zdarzeniu – literackiej podróży po regionie, który jest elementem naszej Małej Ojczyzny.

(js)

Udostęnij:

Facebook
Twitter
Pinterest
Email
Skip to content