Uczestnicy wycieczki. Mapa Lubinusa

Słupskie peregrynacje klasy 2a

Podróże kształcą zdecydowanie – twierdzą uczniowie klasy 2a I Liceum Ogólnokształcącego w Sławnie. 31 maja 2022 r. uczestniczyliśmy w lekcji muzealnej na Zamku Książąt Pomorskich w Słupsku. Temat „Dzieje średniowiecznego Pomorza” ulokował nas w zamierzchłej historii, szczególnie Powiatu Sławieńskiego. Poznaliśmy także tradycję, kulturę i obyczaje ówczesnych Pomorzan. Wiele emocji wywołała prezentacja rycerskiego uzbrojenia. Wojna w każdej epoce jest nieszczęściem. Poza tym obejrzeliśmy dwie stałe wystawy: „Sztuka dawna Pomorza od XIV do XVIII wieku” oraz „Skarby książąt pomorskich”. Rewelacyjne miejsce, będziemy tam częściej zaglądać.

Następnie udaliśmy się do Baszty Czarownic. Bardziej niż sztuka współczesna obecnie tam eksponowana, zainteresowała nas historia Triny Papisten, słupskiej mieszczki oskarżonej o czary, więzionej w Baszcie Czarownic, skazanej w ostatnim procesie „słupskich czarownic” i spalonej na stosie w 1701 roku. Trina znała tajemnice medycyny ludowej, była zielarką i to jedyna jej wina. 300 lat po tym zdarzeniu, dalej spotykamy ludzi, którzy boją się wiedzy – „przeszłość to dziś, tylko cokolwiek dalej”.

Nieplanowanym punktem programu była krajoznawcza podróż ulicami Słupska. Tak dzieje się, gdy wybierzecie autobus, który do Multikina jedzie trasą najdłuższą z możliwych 😉 w związku z tym spodziewany film „Top Gun: Maverick” odleciał nam z szybkością prezentowanych w nim F-35. W zamian była szarlotka i kawa w kawiarni.

Całość świetna i tego wrażenia nie zmył nawet ulewny deszcz w drodze na przystanek. Dziękuję „2a”, przetarliśmy szlak!
(js)

Udostęnij:

Facebook
Twitter
Pinterest
Email
Skip to content