Klasa 3a z Marcinem Mellerem

Spotkanie z Marcinem Mellerem

7 czerwca 2022 r. klasa 3a I Liceum Ogólnokształcącego w Sławnie uczestniczyła w spotkaniu autorskim z Marcinem Mellerem, dziennikarzem, wieloletnim redaktorem naczelnym „Playboya”, reporterem „Polityki”, prezenterem telewizyjnym, gospodarzem Drugiego Śniadania Mistrzów w TVN24, autorem wielu książek reporterskich. Organizatorem spotkania była Miejska Biblioteka Publiczna w Sławnie. Zdarzenie odbyło się w ramach promocji pierwszej w dorobku Mellera powieści sensacyjno-przygodowej pt. „Czerwona ziemia”.

Spotkanie świetne, bardzo kształcące. Poznaliśmy kulisy i warsztat pisarski autora popularnych felietonów, dowiedzieliśmy jak funkcjonują media, usłyszeliśmy wiele anegdot i zrozumieliśmy, dlaczego obecnie wydaje się tak dużo powieści kryminalnych.

My sprowokowaliśmy Marcina Mellera do opowieści o wydarzeniach z 1989 roku, w których brał udział, czyli spotkaniu młodzieży Niezależnego Zrzeszenia Studentów, organizacji wtedy nielegalnej, z Leszkiem Millerem w gmachu Komitetu Centralnego PZPR. Studenci zostali zaproszeni, by rozmawiać o przyszłości partii i wykorzystali okazję, żeby ówczesnej władzy powiedzieć prawdę o tym, co dzieje się w kraju. Najbardziej komunistów punktował wtedy Marcin Meller, jego słowa: „Władza zachowuje się tak, jakby chciała, żeby spełniło się powiedzenie: na drzewach zamiast liści będą wisieć komuniści!” usłyszała cała Polska. Było to świadectwo odwagi i nonkonformizmu. Ryzykowali wiele, a nam taka postawa imponuje do dzisiaj. Nieprzypadkowo poprosiliśmy bohatera spotkania o pamiątkowy wpis właśnie pod zdjęciem, dokumentującym tamto spotkanie.

Sławieńska Biblioteko, dziękujemy za zaproszenie!

(js)

Udostęnij:

Facebook
Twitter
Pinterest
Email
Skip to content