Kategorie
Bez kategorii

Ważne Święta Majowe

Przed nami czas trzech świąt majowych: 1, 2 i 3 maja, które są szczególnie ważne w historii Polski. Przypomnijmy sobie, dlaczego świętujemy i skąd wzięły się święta majowe?

1 Maja – to Międzynarodowy Dzień Solidarności Ludzi Pracy, które częściej nazywane jest Świętem Pracy. Święto to obchodzone jest co rok od 1890, jednakże w Polsce zostało ono wprowadzone dopiero 60 lat później, czyli w 1950 roku. Duża część osób dorosłych może pamiętać jak z tej okazji w czasach PRL-u były organizowane pochody pierwszomajowe, które w niektórych miastach dalej są organizowane. Święto to zostało wprowadzone dla upamiętnienia strajkujących robotników z Chicago, którzy w 1886 r. protestowali przeciwko niskim płacom oraz 12-godzinemu dniowi pracy. Dzień 1 maja w Polsce został ustanowiony Świętem Pracy i dniem wolnym od pracy (i zajęć szkolnych) w 1950 r.

W dniu 2 maja obchodzimy Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. Dzień Flagi Sejm ustanowił 20 lutego 2004 r ustawą o zmianie ustawy o godle, barwach i hymnie Rzeczypospolitej Polskiej.
Polskie barwy narodowe wywodzą się z barw herbu Królestwa Polskiego i herbu Wielkiego Księstwa Litewskiego. Po raz pierwszy ustawę o barwach polskiej flagi przyjął Sejm Królestwa Polskiego ustawą z 7 lutego 1831 r. W 1919 r. biel i czerwień uznano za barwy odrodzonego państwa polskiego. Biel w polskiej fladze pochodzi od bieli orła będącego godłem Polski i bieli Pogoni (rycerza galopującego na koniu) będącego godłem Litwy. Oba te godła znajdują się na czerwonych tłach. Stąd tez biel flagi jest na górze, bo w heraldyce barwa godła jest ważniejsza od barwy tła.

Natomiast Święto Konstytucji 3 Maja ustanowiono tuż po jej uchwaleniu 3 maja 1791 r. 228 lat temu Polska zadziwiła Europę. Byliśmy pierwszym w Europie a drugim na świecie po Stanach Zjednoczonych Ameryki Północnej państwem, w którym spisano i uchwalono nowoczesną konstytucję. Miała być ona sposobem na poddźwignięcie chylącej się ku upadkowi Rzeczpospolitej Obojga Narodów i budowę silnego, niezależnego państwa opartego na zachodnioeuropejskich ideach Oświecenia.
Święto zabronione było w czasach rozbiorów. Do oficjalnego kalendarza powróciło decyzja Sejmu Ustawodawczego z 29 kwietnia 1919 r. Jego publicznych obchodów zakazano w czasach PRL ustawą z 1951 r. Ostatecznie przywrócono je ustawą z 6 kwietnia 1990 r. jako święto narodowe i dzień wolny od pracy.

Skip to content