Kategorie
Bez kategorii

Woland na wigilii u Wojciecha Radawca

Pytanie „Czy istnieje bohater literacki, którego zaprosiłbyś na wigilię?” to temat kolejnego konkursu literackiego Biblioteki Szkolnej, rozstrzygniętego w ostatnich dniach starego roku. Jurorzy – Agnieszka Smutek-Strześniewska i Jarosław Strześniewski – przyznali nagrodę tegorocznemu maturzyście, Wojciechowi Radawcowi, który gościem swojej wigilijnej uczyniłby Wolanda z „Mistrza i Małgorzaty” Bułhakowa. Niżej cytujemy fragment wypowiedzi Wojtka; publikujemy także zdjęcie autora tekstu, które ma nawiązywać do jego (naszego również) ulubionego pisarza – może ktoś zgadnie?
Agnieszka Smutek-Strześniewska

Wojciech Radawiec: (…) z chęcią oddałbym jedno miejsce przy wigilijnym stole Messerowi Wolandowi, który rozwiałby wszelkie wątpliwości dotyczące historii, wiedzy, bytu i nie tylko. Starałbym się ukierunkować tok rozmowy w stronę opowieści mistrza Wolanda o najwybitniejszych jednostkach (Nietzsche, Machiavelli, Kant, Schopenhauer, Shakespeare, Platon, Sokrates i inni) oraz jego wpływu na ich dzieła. Bo jak mniemam, w mniejszym lub większym stopniu był świadkiem ich działań.
Myślę także, że zadałbym mu trzy pytania.
Kim jestem? Skąd przybywam? Dokąd zmierzam? (Ja – człowiek).
Licząc na choć cień odpowiedzi nadającej sensu egzystencji.

Skip to content